4611928702.jpg
basketball-background-1-750383.jpg
4611928702.jpg

Beast From The East


The Tournaments

SCROLL DOWN

Beast From The East


The Tournaments

Beast From The East

The 3nd annual Beast From the East Tournament will be held March 11th-12th at Seneca East Highschool: 13343 US 224 Attica Ohio 44807.

This tournament is a qualifier for the National AYBA Tournament

Register for Beast From the East below:

 

2016 Tournament Winners:

 

Seneca East High School

13343 US-224, Attica, OH 44807

 

2017 Beast from the East Schedules:

basketball-background-1-750383.jpg

Spring Shootout


Spring Shootout


Spring Shootout

The 7th Annual Spring Shootout will be held March 18th-19th at Tiffin Univerisy: 155 Miami St, Tiffin, OH 44883.

This tournament is a qualifier for the National AYBA Tournament

Register for the Spring Shootout below:

 

 

Tiffin University

155 Miami St.

Tiffin, OH 44883.

 

2017 Spring Shootout Schedules

4th Grade Spring Shootout Saturday Schedule

  9:20   Court #1      Tiffin Travelers vs Mansfield Cavs
  9:20   Court #2      Best of the Best Cruz vs SMAC  
11:00   Court #1      Mansfield Cavs vs Best of the Best Cruz
11:00   Court #2      Tiffin Travelers vs SMAC
  1:30    Court #2     Best of the Best Luzader vs Mansfield Cavs 3rd
  3:10    Court #2     Best of the Best Luzader vs Ohio Buckets
  4:00    Court #2     Best of the Best Gooding vs Mansfield Cavs 3rd
  5:40    Court #2     Best of the Best Gooding vs Ohio Buckets

5th Grade Spring Shootout Saturday Schedule

  8:30   Court #2      Best of the Best White vs Bucyrus  
10:10   Court #2      Bucyrus vs Devils
11:50   Court #2      Best of the Best White vs Devils
  2:20    Court #2     Extreme Heat vs Ohio Buckets
  3:10    Court #1     Best of the Best Red vs Marion Harding
  4:50    Court #1     SMAC vs Marion Harding
  4:50    Court #2     Mansfield Cavs vs Ohio Buckets
  6:30    Court #1     SMAC vs Best of the Best Red
  6:30    Court #2     Mansfield Cavs vs Extreme Heat

6th Grade Spring Shootout Saturday Schedule


  8:30   Court #3      Old Fort vs Hardwood Hoops
  9:20   Court #3      Lake Erie Snipers vs AOB_2023
10:10   Court #3      Best of the Best Red vs Old Fort
11:00   Court #3      Pro Bound vs Ohio Stampede
11:50   Court #3      Best of the Best Red vs Hardwood Hoops
12:40   Court #3      Ohio Stampede vs AOB_2023
  1:30    Court #4     Pro Bound vs Lake Erie Snipers
  2:20    Court #1     Best of the Best White vs Ohio Buckets
  2:20    Court #3     Toledo Ice vs Future Rookies
  2:20    Court #4     Willard vs Buckeye Blaze
  4:00    Court #1     Mansfield Cavs vs Ohio Buckets
  4:00    Court #3     Toledo Ice vs Wilard
  5:40    Court #1     SMAC vs Mansfield Cavs
  5:40    Court #3     Future Rookies vs Buckeye Blaze
  7:20    Court #1     SMAC vs Best of the Best White

7th Grade Spring Shootout Saturday Schedule

  9:20   Court #4      Best of the Best Kaple vs Ohio Buckets
11:00   Court #4      Best of the Best Garnes vs Great Lakes Blue
12:40   Court #1      Mansfield Cavs vs VSN
12:40   Court #4      Best of the Best Kaple vs Great Lakes Gold
  1:30    Court #1     Mansfield Cavs vs Great Lakes Blue
  1:30    Court #3     Toledo Ice vs Ohio Buckets
  3:10    Court #3     Toledo Ice vs Great Lakes Gold
  3:10    Court #4     Best of the Best Garnes vs VSN

8th Grade Spring Shootout Saturday Schedule

  8:30   Court #1      Best of the Best Adkins vs Great Lakes Navy
  8:30   Court #4      Best of the Best Ackerman vs Extreme Heat Neon
10:10   Court #1      Best of the Best Adkins vs Ohio Buckets
10:10   Court #4      Best of the Best Ackerman vs Future Rookies
11:50   Court #1      Ohio Buckets vs Great Lakes Navy
11:50   Court #4      Extreme Heat Neon vs Future Rookies
12:40   Court #2      Extreme Heat Black vs Ohio Ballistics
  4:00    Court #4     Best of the Best Franks vs Extreme Heat Black
  5:40    Court #4     Best of the Best Franks vs Ohio Ballistics

9th Grade Spring Shootout Saturday Schedule

  4:50    Court #3     NWCO Steam vs Ohio Lightning
  4:50    Court #4     Jo Jo’s vs Mansfield Rebels
  6:30    Court #3     Ohio Lightning vs Ohio Buckets
  6:30    Court #4     Future Rookies vs Jo Jo’s  
  7:20    Court #3     Future Rookies vs Mansfield Rebels
  7:20    Court #3     Ohio Buckets vs NWCO Steam


 

             

April Fools Tournament


April Fools Tournament


April Fools Tournament

The 2nd annual April Fools Tournament will be held April 1st-2nd at Willard Highschool: 123 Doctor HL Whisler Drive Willard Ohio 44890.

This tournament is a qualifier for the National AYBA Tournament

 

2017 April Fools Tournament Schedules

 

Willard Highschool

123 Doctor HL Whisler Drive

Willard Ohio 44890

 

May Classic


May Classic


May Classic

The 3rd annual May Classic will be held May 13th-14th at Galion Schools, 472 Portland Way North -  Galion, Ohio 44883

This tournament is a qualifier for the National AYBA Tournament

 

2017 May Classic Tournament Schedules

 

Galion City Schools

472 Portland Way North
Galion, OH 44883