Spring Shootout

The 7th Annual Spring Shootout will be held March 18th-19th at Tiffin Univerisy: 155 Miami St, Tiffin, OH 44883.

This tournament is a qualifier for the National AYBA Tournament

Register for the Spring Shootout below:

 

 

Tiffin University

155 Miami St.

Tiffin, OH 44883.

 

2017 Spring Shootout Schedules

4th Grade Spring Shootout Saturday Schedule

  9:20   Court #1      Tiffin Travelers vs Mansfield Cavs
  9:20   Court #2      Best of the Best Cruz vs SMAC  
11:00   Court #1      Mansfield Cavs vs Best of the Best Cruz
11:00   Court #2      Tiffin Travelers vs SMAC
  1:30    Court #2     Best of the Best Luzader vs Mansfield Cavs 3rd
  3:10    Court #2     Best of the Best Luzader vs Ohio Buckets
  4:00    Court #2     Best of the Best Gooding vs Mansfield Cavs 3rd
  5:40    Court #2     Best of the Best Gooding vs Ohio Buckets

5th Grade Spring Shootout Saturday Schedule

  8:30   Court #2      Best of the Best White vs Bucyrus  
10:10   Court #2      Bucyrus vs Devils
11:50   Court #2      Best of the Best White vs Devils
  2:20    Court #2     Extreme Heat vs Ohio Buckets
  3:10    Court #1     Best of the Best Red vs Marion Harding
  4:50    Court #1     SMAC vs Marion Harding
  4:50    Court #2     Mansfield Cavs vs Ohio Buckets
  6:30    Court #1     SMAC vs Best of the Best Red
  6:30    Court #2     Mansfield Cavs vs Extreme Heat

6th Grade Spring Shootout Saturday Schedule


  8:30   Court #3      Old Fort vs Hardwood Hoops
  9:20   Court #3      Lake Erie Snipers vs AOB_2023
10:10   Court #3      Best of the Best Red vs Old Fort
11:00   Court #3      Pro Bound vs Ohio Stampede
11:50   Court #3      Best of the Best Red vs Hardwood Hoops
12:40   Court #3      Ohio Stampede vs AOB_2023
  1:30    Court #4     Pro Bound vs Lake Erie Snipers
  2:20    Court #1     Best of the Best White vs Ohio Buckets
  2:20    Court #3     Toledo Ice vs Future Rookies
  2:20    Court #4     Willard vs Buckeye Blaze
  4:00    Court #1     Mansfield Cavs vs Ohio Buckets
  4:00    Court #3     Toledo Ice vs Wilard
  5:40    Court #1     SMAC vs Mansfield Cavs
  5:40    Court #3     Future Rookies vs Buckeye Blaze
  7:20    Court #1     SMAC vs Best of the Best White

7th Grade Spring Shootout Saturday Schedule

  9:20   Court #4      Best of the Best Kaple vs Ohio Buckets
11:00   Court #4      Best of the Best Garnes vs Great Lakes Blue
12:40   Court #1      Mansfield Cavs vs VSN
12:40   Court #4      Best of the Best Kaple vs Great Lakes Gold
  1:30    Court #1     Mansfield Cavs vs Great Lakes Blue
  1:30    Court #3     Toledo Ice vs Ohio Buckets
  3:10    Court #3     Toledo Ice vs Great Lakes Gold
  3:10    Court #4     Best of the Best Garnes vs VSN

8th Grade Spring Shootout Saturday Schedule

  8:30   Court #1      Best of the Best Adkins vs Great Lakes Navy
  8:30   Court #4      Best of the Best Ackerman vs Extreme Heat Neon
10:10   Court #1      Best of the Best Adkins vs Ohio Buckets
10:10   Court #4      Best of the Best Ackerman vs Future Rookies
11:50   Court #1      Ohio Buckets vs Great Lakes Navy
11:50   Court #4      Extreme Heat Neon vs Future Rookies
12:40   Court #2      Extreme Heat Black vs Ohio Ballistics
  4:00    Court #4     Best of the Best Franks vs Extreme Heat Black
  5:40    Court #4     Best of the Best Franks vs Ohio Ballistics

9th Grade Spring Shootout Saturday Schedule

  4:50    Court #3     NWCO Steam vs Ohio Lightning
  4:50    Court #4     Jo Jo’s vs Mansfield Rebels
  6:30    Court #3     Ohio Lightning vs Ohio Buckets
  6:30    Court #4     Future Rookies vs Jo Jo’s  
  7:20    Court #3     Future Rookies vs Mansfield Rebels
  7:20    Court #3     Ohio Buckets vs NWCO Steam